Tiina Tammetalu kuraatoriprojekt "Eesti graafilise disaini klassika: Siima Škop. Varane propagandaplakat aastatest 1946-1960"

Toimumise aeg
Mai-juuni 2017
Liik
Näitus
Asukoht
Berliin, Eesti saatkond
Kategooria
Loomeeksport

Projekti "Eesti graafilise disaini klassika: Siima Škop. Varane propagandaplakat aastatest 1946-1960" näituse idee, kogumiku koostamine, kogumiku kujundus, produktsioon, graafiline identiteet, kuraatorituurid näitustel ja sarja kõigi erinevate näituste kujundused: Tiina Tammetalu (EKGL egiidi all).

Igas näitusepaigas luuakse näitusele uus, originaalne ja ruumidele vastav näitusekujundus Tammetalult.

Projekti (kollektsiooni koostamist ja näitusi) on toetanud: KULKA, EKGL, EKL, kirjastus Fabian. Eraldi täname Zoja Mellovit ja Oleg Mellovit.

Saateks: "Siima Shkop oli aastal 2016 meie loomeliidu, EKGLi, vanim liige, kes oma 96 aasta vanuses, kehalisi raskusi trotsides, oli tulvil rõõmsat koostõõtahet toetades omalt poolt projekti kuraatorit idees luua ja koostada Škopi varase plaktiloomingust näitus. Kuraatorikontsept nägi ette kollektsiooni koostamist täiesti uudsel alusel, see koostati suures osas esmaesitusele tulevatest teostest.

Siima Škop graafilise disainerina ja loovisikuna oli haruldane, oma loomes meie loomeliitu parimail viisil ühendav liige. Ta oli tunnustatud ja tänaseni Eesti tuntuim lasteraamatuillustraator ning samal ajal oli ta olnud eelmise sajandi 40ndate teisest poolest, 50ndatel-60ndatel Eesti juhtivamate  plakatikunstnike seas ainsaid säravaid naisloojaid. Škop oli aastaid ka Eesti Kunstnike Liidu Plakatisektsiooni (Eesti Kujundusgraafikute Liidule õiguseelne org.) esinaine.

Nii et näitus oli aastal 2016, meie liidu vanimale ja säravaimale elava klassiku staatuses loojale tehtud tänukummardus tema oma loomeliidu poolt.

Kuid mitte ainult. Siima Škop ühendas tippklassiku tasemel oma loomes loomeliidu EKGL kaks suurt ja täna olulisimat loomesuunda, mis küll tänasel päeval nooremate EKGL loovate tegijate näol paraku ei kattu. Kuigi võiks.

Ja just see juhtmõte olgu minu kui näituseprojekti koostaja ja kuraatori poolt metafooriks EKGLile võimalikeks positiivseteks loomingulisteks arenguteks ja eesmärkideks."

Tiina Tammetalu, näitusepojekti ja -kollektsiooni koostaja ja kuraator.